10 цікавих фактів про бібліотеки Тернопільщини
30 вересня 2022
У Тернопільській області діє 736 публічних бібліотек, із них 668 - сільських бібліотек-філіалів, 17 - бібліотек для дітей й 3 - обласні книгозбірні. 108 публічних бібліотек області зареєстровано офіційними партнерськими хабами проєкту Міністерства цифрової трансформації України «Дія. Цифрова освіта».
Бібліотечний фонд книгозбірень області нараховує понад 6 млн. 47 тис. примірників видань.
Щороку публічні бібліотеки області відвідують понад 3 млн. 259 тисяч осіб.
Найстарішими книжками у фондах головної книгозбірні області є «Октоїх» (восьмигласник) - канонічна богослужбова книга, яка містить церковні служби для шести буденних днів тижня та для неділі. Книга надрукована в Почаївській Лаврі 1758 року, текст старослов’янський. Ще одне видання - «Тріодіон», друкарня Старопігівського Успенського Братства, 1730 року. Книжка містить піснеспіви та молитви, присвячені Великому посту та Великодню.
Найбільшою публічною бібліотекою Тернопільської області є Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека. Також вона є найстарішою в області, адже була заснована 15 листопада 1939 року на базі місцевих громадських бібліотек, зокрема українських, польських та єврейських товариств: «Просвіти», Товариство школи людової, Єврейського товариства ім. Йосипа Перля, приватних книжкових колекцій окремих осіб.
У рамках проєкту зі створення майданчика для розвитку та змістовного дозвілля дітей від 1 до 10 років «Бібліомістечко», Тернопільська обласна бібліотека для дітей залучила понад 8 тис. доларів США. За ці кошти обладнано 5 ігрових майданчиків, придбано сучасне комп’ютерне і мультимедійне обладнання: сенсорні монітори, інтерактивну SMART-дошку, ігровий пристрій Kinect-Xbox 360, планшети пісочної анімації, 3-D ручки, настільні ігри. Проведено 806 заходів, які відвідали 10 814 осіб.
У Тернополі діє «Бібліотека-музей національної іграшки», створена у 2013 році на базі міської бібліотеки для дітей № 5. В експозиції – десятки етнічних ляльок. Усі експонати – ручної роботи. Іграшки з глини, ляльки-мотанки, лялька-попик, скандинавські ляльки-тільди, ляльки, що читачі привезли з різноманітних подорожей світом. Колекція іграшок постійно зростає. Тернополяни постійно поповнюють її, як власними роботами, так і родинними старовинними ляльками.
Єдина в Україні бібліотечна мультимедійна лабораторія «МедіаСтарт» відкрита у 2018 році в Тернопільській обласній бібліотеці для молоді. Це – сучасний простір для розвитку технічної творчості молоді, навчання в сфері ІТ дисциплін для будь-якого віку. Тут зустрічаються учасники клубу робототехніки, проводяться навчання з графічного дизайну, програмування з інтернет-маркетингу, організовуються ІТ-табори. За результатами впровадження цього проєкту бібліотека отримала престижну нагороду на всеукраїнському рівні – Бібліотека року – 2019.
У архітектурній пам’ятці ХІХ століття «Віллі Грабовського» в м.Тернопіль розташована бібліотека-музей «Літературне Тернопілля». Основою фондів музею стали книги, документи, особисті речі, світлини та картини з приватних колекцій та архівів відомих письменників та літературознавців краю. Тут проводяться екскурсії; виставки; уроки літератури рідного краю; презентації книжкових видань; майстер-класи; фестивалі, конкурси; вечори за участю письменників, художників, краєзнавців та майстрів мистецтв; зустрічі із класиками сучасної української літератури.
Бібліотеки міста Тернопіль - єдині в Україні, які встановили рекорд, занесений до Національного реєстру рекордів України в номінації «Колекції». Йдеться про збірку мистецьких книг - артбуків, виготовлених власноруч за допомогою різних технік виконання. На сьогодні в колекції тернопільських бібліотек вже є 75 таких ексклюзивних книг, Присвячені вони видатним особистостям, серед яких Олександр Смик, Дарія Чубата, Сергій Лазо, Василь Махно, Йосип Сліпий, Андрей Шептицький, Іван Франко, Т. Шевченко тощо.